Swap This #2 – Yoghurt Snack Packs for Yoghurt in a Reusable Container

Each fortnight for the six months until the end of 2013, I will be doing a series of short posts titled ‘Swap This’. These posts will be centred around ways to make little changes by using alternative products to reduce the amount of waste we send to landfill. I hope to show you that there are other options to buying over packaged goods and maybe you will save a little money too!
Yoghurt
Yoghurt was the first niggle in the back of my brain that went, “Man, these things are a rip off.” And then, “Man, that’s a lot of yoghurt tubs I’m throwing out.” These tubs normally retail at around $4.60 and last about….. two hours. How about swapping these mouthful containers for a container from home with some stickers of your kids favourite characters or sparkly stars and fill it with yoghurt from a 1kg container of yoghurt. This yoghurt also retails at around $4.60 but is more than likely going to have less sugar (depending on your brand) and will last you a lot longer plus there is only one container to throw out at the end of the day!

Treat Disclaimer: Yes, I did go against everything I believe in and bought these packaged items which I have tried to turn my back on since the start of the year. My defence is that it was in the name of research and photography. I will add, the day I bought all of these ‘treats’ we ended up having one of our “harder” days at home with Miss Logical and Master Mayhem screaming for small packages of goodies and me trying in vain to ration them out all the while feeling dirty for buying them. Please don’t judge me!

Be Sociable, Share!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge